Odkryj siłę mindsetu
Odkryj MindSonar®

Dzień Otwarty z Jaapem Hollanderem na Akademii Leona Koźmińskiego 14 marca 2016 r.

Dzień Otwarty z Jaapem Hollanaderem na Akademii Leona Koźmińskiego 14 marca 2016 r.

Jaap Hollander, holenderski psycholog, coach prowokatywny oraz założyciel organizacji MindSonar zademonstruje na żywo – pracując z jednym klientem trzy różne coachingowe metody:

1. Coaching w oparciu o system MindSonar
2. Coaching prowokatywny oraz
3. Pracę z symbolami

Dzięki Lidii Czarkowskiej, która zorganizowała to wydarzenie, będziecie mogli uczestniczyć w roli obserwatora 3 sesji coachingowych na żywo – Serdecznie zapraszamy! Będzie też czas na sesję pytań i odpowiedzi.
Wstęp wolny! Rozpoczęcie: 18.00.

Jaap Hollander o trzech podejściach:

Coaching przy użyciu systemu MindSonar

MindSonar to narzędzie psychologiczne, które mierzy metaprogramy (style myślenia) oraz kryteria (co ludzie uważają za istotne). Sposób w jaki ludzie myślą jest skonstruowany z metaprogramów, takich jak na przykład: “koncentracja na celach” czy „koncentracja na problemach”. Sposób myślenia człowieka składa się z kombinacji metaprogramów, tworząc unikalny indywidualny system.
Nasze metaprogramy często mają silny wpływ na to, w jaki sposób się zachowujemy oraz w jaki sposób reagujemy emocjami w danej sytuacji.
MindSonar bada nasze:
1. Metaprogramy (style myślenia)
2. Kryteria (wartości, co uznajemy za ważne)
3. Hierarchię wartości ( co jest dla nas najważniejsze, a co mniej ważne)
4. Jak jest to typ kryteriów (Kategorie Gravesa)
MindSonar różni się od większości testów psychologicznych. Zwykle testy osobowości mówią klientom jacy są zawsze i bez względu na okoliczności. MindSonar mierzy natomiast w jaki sposób klient myśli w danej specyficznej sytuacji. Zakłada, że można myśleć różnie w różnych okolicznościach. Coaching przy użyciu MindSonar wymaga przestudiowania stylów myślenia klienta i znalezienia związku pomiędzy tymi stylami a problemami, których klient doświadcza. Następnie coaching może być kontynuowany za pomocą szeregu technik, które wpływają na zmianę metaprogramów u klienta.

Coaching prowokatywny

Coaching prowokatywny jest całkowicie odmienną nową formą coachingu. Z podejściem do klienta pełnym miłości i humoru, coach stawia wyzwania klientowi. Klient broniąc się zaczyna tworzyć pozytywny obraz samego siebie. W wielu tradycyjnych podejściach coachingowych, klient nie chce brać na siebie odpowiedzialności. Im bardziej coach wmawia mu jego wartość, tym głośniej wewnętrzny głos klienta podpowiada mu, że jest inaczej. Coaching prowokatywny działa cuda właśnie z takimi klientami.
Coaching prowokatywny i terapia prowokatywna wykorzystują naturalną reakcję stawiania oporu. Coach wyolbrzymia reakcje klienta do tego stopnia, że klient będzie albo protestować albo akceptować rzeczy takimi jakie są.
W ten sposób często klienci zaczynają zmieniać się w miarę szybko, podświadomie lub „wbrew sobie”.
Empatyczne podążanie za klientem, który jest sfrustrowany lub smutny może być bardzo wyczerpujące dla samego coacha. Coaching prowokatywny przywraca radość i uśmiech w pracy nad zmianą. Najbardziej elastyczny element systemu zawsze określa, w którym kierunku system pójdzie. Coaching prowokatywny daje tobie, coachowi, szansę stania się ponownie najbardziej elastycznym elementem w systemie.

Praca z symbolami

Praca z symbolami, ściśle związana z czystym językiem i modelowaniem symbolami, jest nową metodą, zaczynającą się od metafory problemu. Najczęściej metafora wypływa spontanicznie od klienta, który nawet nie zdaje sobie sprawy z metaforycznego charakteru języka jaki używa. Klient może powiedzieć na przykład, że “wali głową w mur”, albo “nie widzi światełka w tunelu”. Coach wybiera jedną z metafor, a jeśli nie udało się wygenerować metafory spontanicznej, coach może stymulować klienta do jej znalezienia. Następnie metafora jest rozwijana przy użyciu czystego języka. Oznacza to, że coach pomaga klientowi rozbudować w detalach obraz metaforyczny, przy użyciu języka w miarę niedyrektywnego, tak aby wpływać na klienta w tak niewielkim stopniu jak się tylko da.
Kiedy obraz metaforyczny jest już zbudowany, klient posiada metaforyczną mapę swojego problemu i systemu, który go otacza. Wprowadza się wtedy rozwiązania stopniowo, a jedno rozwiązanie stwarza warunki dla pojawienia się następnego. Następnie klient ma przełożyć te rozwiązania, najlepiej na poziomie nieświadomym, na swoje codzienne życie.

To wydarzenie podkreśla wszechstronne podejście Jaapa Hollandera w terapii i coachingu. Zapraszamy!